× LoneStarCollegeALERT:

Friends Home Page Who We Are - Friends of the Library Programs & Events - Friends of the Library 

Friends Scholarship Recipients

scholarship winners

2017-2018: Sunny Navarro & Jessie Crain (pictured at right with Friends of the Library board members Roxanne Beck and Joan Everson)

2016-2017: Angelica Amaya & Eduard Akhmedov

2015-2016: Jaime Questell & Stephen Steen

2014-2015: Melodee Smith

2013-2014: Chris Sandra Garza

2012-2013: Michele Pompa

Student Library Research Award

Thanks to the Friends of the Library for supporting this award
and all the students and professors who submitted projects!

Recipients for 2017-2018

First Place

Elias Mata
“Gerrymandering: The Subversion of the Representative Democracy”
Professor Robert Holmes, HIST 2033 (Honors)
    Excerpt:
"Gerrymandering would only continue to be abused by political parties, heightened by three aspects: race in deciding where districts would go, the rise in technology in the latter half of the 20th century which made it easier to create these maps, and the involvement of money in the political system affecting elections. These factors, with the ideology of partisanship, present a picture of disenfranchisement in the United States, to this day."

Second Place

Aaron T. Morgan
“A Brief Overview of the Nazi Nuclear Program”
Professor Robert Coyle, HIST 2312
    Excerpt:
"Was the nuclear research project run under Nazi Germany ultimately a failure? The scientists certainly never came close to building a functioning bomb. Lack of funding, materials, and constantly changing leadership and oversight caused the project to lose the head start Germany had in nuclear physics and eventually lag behind the work of the Allies."

Third Place

Francisco Javier Melesio
“Reduction On Houston’s Atmospheric Carbon Dioxide Concentration:
Increasing Live Oak’s Tree Population”
Professor Shaunté Hulett-Abdin, BIOL 1407 (Honors)
    Excerpt:
"Overall, the results revealed that the 100,000 live oak trees sequestered an increasing amount of CO2, until they reached maturity, as they grew and developed for the period of the experiment, which signified a decrease in the atmospheric CO2 concentration in the Houston area, as I have hypothesized. . . And by reducing the atmospheric CO2 concentration, the atmospheric temperature would also decrease because the infrared radiation would now be reflected into space."

2016-2017 Winners

  • First Place: Daniel Hines
    “The Changing of the Guard: The Evolving Strategy of the U.S. Navy in WWII”
    Professor James Seymour, HIST 1302 (Honors)
  • Second Place: Amanda Atencio
    “Minimizing and Utilizing Food Waste in America: A Proposal for a National Mandate to Reduce, Recycle, and Reuse Food Waste”
    Professor Kasey Baker, ENGL 1302 (Honors)
  • Third Place: Jennifer Sampleton
    “The Other Green Movement: The Damage Capitalism Inflicts on the Environment”
    Professor Michelle Brown, ENGL 1302

2015-2016 Winners

  • First Place: Ana De Angulo
    “Caravaggio's Radical Religious Art and Profound Resonance”
    Professor Matt Backer, ARTS 1304 (Honors)
  • Second Place: Deborah Cerritos
    “The Continuation of Corruption in Law Enforcement”
    Professor Bindu Nayar, ENGL 1301
  • Third Place: Daniela Markovic
    “The Effects of Banning Books on High School Students”
    Professor Mark Thorsby, PHIL 1301 (Honors)

2014-2015 Winners

  • First Place: Gabriela Pineda - “Intentionality Sculpted: The Directedness Higher Level Educated Beings Adhere and Conform To”
    Professor Mark Thorsby, PHIL 2318
  • Second Place: Jessica Martinez - “A Wake-Up Call: Confronting Media Expectations for Body Image"
    Professor Kimberly Mori, ENGL 1301
  • Third Place: Braxton Fonner
    “Teaching How to Learn: In Support of Skills Based Education”
    Professor Jamili Omar, ENGL 1301

2013-2014 Winners

  • First Place: Ibrahim Iqbal - "The Sight We Lack"
    Professor Rebekah Love  - ENGL 1302
  • Second Place: Nancy Amin - "Education as a Fundamental Human Right"
    Professor Jamili Omar - ENGL 2333
  • Third Place: Judith Moore - "Death Penalty vs. Insanity Plea"
    Professor Fay Lee - ENGL 1301

2012-2013 Winners

  • First Place: Jordan Davis - "Avarice: A Case Study on the Abomination of For-Profit Prisons"
    Professor: Heidi Jo Green
  • Second Place: Candelario Leal - "Genius, Madness and Shamanism and the Upper Paleolithic Revolution"
    Professor: Matt Backer
  • Third Place: Karla Segura - "Gloria Anzaldua and the Bi-cultural Feminist Americana"
    Professor: Michelle Brown

2011-2012 Winners

  • First Place: April Johnson - "A Classic in Modern Times"
    Professor: Matt Backer
  • Second Place: Christopher Whitfill - "The Democratic Spirit"
    Professor: Mark Thorsby
  • Third Place: Bethany Reese - "Sin Represas: Without Dams!"
    Professor: Sergio Sarmiento

2010-2011 Winners

  • First Place: Cody Beers, "Daddy Complex"
    Professor: Patricia Healy
  • Second Place: Scott Liebling - "The Societal Effects of the Decline of Organized Labor in the United States"
    Professor: Heidi Jo Green
  • Third Place: Misty Nikel - "Reform for U.S.-China Trade"
    Professor: Patricia Healy

2009-2010 Winners

  • First Place: Brandon de Hoyos: "A War of Words: How Civil War Correspondents Changed the News Industry"
    Professor: Esther Robinson
  • Second Place: Gorge Sanchez-Ruiz: "Why the Federal Reserve Must Cease"
    Professor: Margaret Mendonca
  • Third Place: Jim Brant McMahon: "Prisoners of Intangible Walls"
    Professor: Sonila Themeli

2008-2009 Winners

  • First Place: Amy Mitamura: "The History of Radiation Safety"
    Professor: Cynthia Robertson 
  • Second Place: Victoria Marie Bee: "Female Genital Mutilation"
    Professor: Michelle Brown
  • Third Place: Maria A. Partearroyo: "Universal Health Care, a Right to Pursue"
    Professor: Bindu Nayar

Study Abroad Photo Contest Winners

2017 Winners

  • First place Lauren Gonzales - This Was Once Home to Many (Italy)
    Student of Rob Coyle and Buck Buchanan
  • Second place – Anastasia Cowen - Counting Days (Poland)
    Student of Thomas Kelly and Hoyt Devries
  • Third place – Cody Brautigam - Amalfi Coast (Italy)
    Student of Rob Coyle and Buck Buchanan

2016 Winners

  • First place – Chelsea Narrow - Swedish Waltz (Sweden)
    Honorable Mention for Exploration
    Student of Rob Coyle
  • Second place – Mario Torres - Rhythmic Motion (Belize)
    Student of Buck Buchanan
  • Third place – Camila Téllez - Je Suis Charlie (Germany)
    Honorable Mention for Stinging Past
    Student of Kelly Schimmel

2015 Winners

  • First place – Ala'a Ibrahim - Tears Frozen in Time
  • Second place – Alejandro Ezquerra - Music from Other World
  • Third place – Skyeler Aguado - The Tico Life

2014 Winners

  • First place – Jennifer Moore - In the Hopper
  • Second place – Silvia Pineros - Rain, Rain, No Sprinkles
  • Third place – Jamie Hackbarth - Got Volcano?

2013 Winners

  • First place – Elizabeth Villarreal - Tanzanian Best Soccer Player
  • Second place – An Nguyen - Anchoring on Serenity
  • Third place – Stephanie Hernandez - Maasai Young Lady

2012 Winners

  • First place – Marilyn Ferguson - Ancient Walmart
  • Second place – Alex Tompkins - The Rainforest
  • Third place – Mamisi Gordon - Praying or Peddling

2011 Winners

  • First Place – Michelle Martinez, Time Left Standing
  • Second Place – Jassir Hernandez, Yellow Mountain
  • Third Place – Martha Ocampo, Belly of Hongcun

2010 Winners

  • First Place – Lindsay Green, Footprints on the Sands of Time
  • Second Place – Kate Anderson, Vatican Museum Staircase
  • Third Place – Meredith Thibodeaux, Stopped Motion

International Flavor of Houston Photography Contest - Spring 2010

  • First Place Winner – Abbas Batliwala, "All For a Cause"
  • Second Place Winners – Ashley Richardson, "At a Stand Still" 
  • Third Place Winners – Randy Olive, "Tu Bi Quan Am Dao Trang Temple"

Contact the Friends: fol.lsc.cyfair@gmail.com


The LSC-CyFair Branch Friends of the Library operate under the auspices of the Lone Star College Foundation, a 501(c)(3) non-profit corporation.